SRF0703-470M
DigiKey Part Number
SRF0703-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0703-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0703-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0703-470M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 188 µH Inductance - Connected in Series 47 µH Inductance - Connected in Parallel 338mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 1.08 A Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRF0703-470M Models
Category
Current Saturation - Parallel
1.14 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Current Saturation - Series
570 mA
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
338mOhm Max
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
1.28Ohm Max
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
47 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
188 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating - Parallel
1.08 A
Height
0.142" (3.60mm)
Current Rating - Series
542 mA