SMLJ64CA
DigiKey Part Number
SMLJ64CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ64CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ64CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ64CA
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
103V Clamp 29.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMLJ64CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
29.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V