SMAJ6.5CA
DigiKey Part Number
SMAJ6.5CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ6.5CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ6.5CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ6.5CA
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 35.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ6.5CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V