SM8SF24CA-Q
DigiKey Part Number
SM8SF24CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
SM8SF24CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
SM8SF24CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8SF24CA-Q
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 180A Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN (8.1x10.5)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
180A
Mfr
Power - Peak Pulse
7000W (7kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
2-LDFN
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V