SDR1006-472KL
DigiKey Part Number
118-SDR1006-472KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR1006-472KLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR1006-472KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1006-472KL
Description
FIXED IND 4.7MH 100MA 18 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 100 mA 18Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR1006-472KL Models
Mfr
DC Resistance (DCR)
18Ohm Max
Series
Q @ Freq
32 @ 252kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
800kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Current - Saturation (Isat)
240mA