SDR0403-271KL
DigiKey Part Number
118-SDR0403-271KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR0403-271KLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR0403-271KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0403-271KL
Description
FIXED IND 270UH 200MA 5 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 200 mA 5Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR0403-271KL Models
Mfr
DC Resistance (DCR)
5Ohm Max
Series
Q @ Freq
45 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
3MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Current - Saturation (Isat)
300mA