PWR4525W2200J
DigiKey Part Number
PWR4525W2200J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR4525W2200J
Description
RES SMD 220 OHM 5% 2W 4525
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 Ohms ±5% 2W Chip Resistor 4525 J-Lead Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PWR4525W2200J Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Bulk
Package / Case
4525 J-Lead
Part Status
Active
Size / Dimension
0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)