PWR263S-35-50R0FE
DigiKey Part Number
118-PWR263S-35-50R0FETR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PWR263S-35-50R0FECT-ND - Cut Tape (CT)
118-PWR263S-35-50R0FEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR263S-35-50R0FE
Description
RES SMD 50 OHM 1% 35W D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±1% 35W Chip Resistor TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PWR263S-35-50R0FE Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)