PWR2615W6R80FE
DigiKey Part Number
PWR2615W6R80FE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR2615W6R80FE
Description
RES SMD 6.8 OHM 1% 1W 2615
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2615 J-Lead Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PWR2615W6R80FE Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
2615 J-Lead
Size / Dimension
0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.142" (3.60mm)