PWR2615W1401FE
DigiKey Part Number
118-PWR2615W1401FETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR2615W1401FE
Description
RESISTOR, FIXED, POWER
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.4 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2615 J-Lead Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2615 J-Lead
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.142" (3.60mm)