PV36Z502C01B00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TT Electronics/BI
In Stock: 964
Datasheet
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
5 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Side Adjustment
PV36Z502C01B00
DigiKey Part Number
118-PV36Z502C01B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV36Z502C01B00
Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
PV36Z502C01B00 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.394" x 0.197" Face (10.00mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%