PTVS10-076C-TH is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
140V Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
PTVS10-076C-TH
DigiKey Part Number
118-PTVS10-076C-TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS10-076C-TH
Description
TVS DIODE 76VWM 140VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
5600pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
76V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
85V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
140V