PM125SH-330M-RC
DigiKey Part Number
118-PM125SH-330M-RCTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PM125SH-330M-RCCT-ND - Cut Tape (CT)
118-PM125SH-330M-RCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM125SH-330M-RC
Description
FIXED IND 33UH 3A 60 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3 A 60mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM125SH-330M-RC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Q @ Freq
27 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
9.97MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2.8A