MOV-14D201K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 4,073
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
200 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
MOV-14D201K
DigiKey Part Number
MOV-14D201K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D201K
Description
VARISTOR 200V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
MOV-14D201K Models
Category
Current - Surge
4.5 kA
Energy
57J
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
185 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
225 V