MOV-07D201K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Bourns Inc.
In Stock: 844
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 3,825
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
200 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
MOV-07D201K
DigiKey Part Number
118-MOV-07D201K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-07D201K
Description
VARISTOR 200V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MOV-07D201K Models
Category
Current - Surge
1.2 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
13J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
185 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
225 V