CR0201-FW-1003GAS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
100 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
CR0201-FW-1003GAS
DigiKey Part Number
118-CR0201-FW-1003GASTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0201-FW-1003GAS
Description
RES SMD 5% 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CR0201-FW-1003GAS Models
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)