BSDW20G120C2
DigiKey Part Number
118-BSDW20G120C2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSDW20G120C2
Description
DIODE ARRAY SIC 1200V 20A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 1200 V 20A Through Hole TO-247-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 10 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-247-3
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Supplier Device Package
TO-247
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A