3683S-1-102L
DigiKey Part Number
3683S-1-102L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3683S-1-102L
Description
VALUE DISPLAY POT 1K 2W PNL MT
Detailed Description
1 kOhms 2 W 3.0 Character Panel Mount Value Display Potentiometer
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3683S-1-102L Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±3%
Number of Characters
3.0
Size / Dimension
Square - 1.460" L x 0.930" W x 1.050" H (37.08mm x 23.62mm x 26.67mm)
Resistance
1 kOhms
Power (Watts)
2 W