3682S-1-104L
DigiKey Part Number
3682S-1-104L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3682S-1-104L
Description
VALUE DISPLAY POT 100K 2W PNL MT
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 2 W 2.0 Character Panel Mount Value Display Potentiometer
Category
Tolerance
±3%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Push Button
Series
Number of Characters
2.0
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Size / Dimension
Square - 1.050" L x 0.930" W x 1.050" H (26.67mm x 23.62mm x 26.67mm)
Resistance
100 kOhms
Termination Style
Solder Lug
Power (Watts)
2 W