3362W-1-102 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 2,272
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 1,914
Datasheet
Similar
Vishay Sfernice
Vishay Sfernice
1 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3362W-1-102
DigiKey Part Number
3362W-102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362W-1-102
Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3362W-1-102 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Resistance
1 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%