3362P-1-202TLF
DigiKey Part Number
3362P-202TLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362P-1-202TLF
Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
2 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Finger Adjustment
EDA/CAD Models
3362P-1-202TLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Finger Adjustment
Resistance
2 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%