3292L-1-104 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
100 kOhms 0.5W, 1/2W Wire Leads Chassis Mount Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
3292L-1-104
DigiKey Part Number
3292L-1-104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3292L-1-104
Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W WIRE LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3292L-1-104 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
100 kOhms
Termination Style
Wire Leads
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.150" Face (9.53mm x 3.81mm)
Tolerance
±10%