3266P-1-203LF
DigiKey Part Number
3266P-1-203LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3266P-1-203LF
Description
TRIMMER 20KOHM 0.25W PC PIN SIDE
Detailed Description
20 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3266P-1-203LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.174" Face (6.35mm x 4.42mm)
Tolerance
±10%