3252W-1-203LF
DigiKey Part Number
3252W-203LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3252W-1-203LF
Description
TRIMMER 20K OHM 0.75W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms 0.75W, 3/4W PC Pins Chassis Mount Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3252W-1-203LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
20 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)
Tolerance
±10%