1.5SMC16A
DigiKey Part Number
1.5SMC16ABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC16ABBCT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC16ABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC16A
Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22.5V Clamp 67.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC16A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
67.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13.6V
Voltage - Breakdown (Min)
15.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
22.5V