GP1000SF-0.020-02-0816
DigiKey Part Number
BER362-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP1000SF-0.020-02-0816
Description
THERM PAD 406.4X203.2MM GREEN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Green 406.40mm x 203.20mm Rectangular Tacky - Both Sides
Category
Thickness
0.0200" (0.508mm)
Manufacturer
Bergquist
Material
Non-Silicone
Series
Adhesive
Tacky - Both Sides
Packaging
Bulk
Backing, Carrier
Fiberglass
Part Status
Active
Color
Green
Type
Pad, Sheet
Thermal Conductivity
0.9W/m-K
Shape
Rectangular
Base Product Number
Outline
406.40mm x 203.20mm