VSK-S10-5UA
DigiKey Part Number
179-VSK-S10-5UA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSK-S10-5UA
Description
AC/DC CONVERTER 5V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 2A 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VSK-S10-5UA Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Bel Power Solutions
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
74%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.10" L x 1.12" W x 0.75" H (53.3mm x 28.5mm x 19.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, EN, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
5V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
2A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
10 W