VSBU-120-T3512B
DigiKey Part Number
179-VSBU-120-T3512B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSBU-120-T3512B
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 3.3V 5V 12V 90 ~ 260 VAC Input
Category
Current - Output 3
1 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Voltage - Isolation
4.242 kV
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
80%
Type
Open Frame
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Features
PFC, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 260 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
3.3V
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Voltage - Output 2
5V
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 3
12V
Standard Number
55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
15 A
Minimum Load Required
No
Current - Output 2
6 A