VSBU-120-D515
DigiKey Part Number
VSBU-120-D515-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSBU-120-D515
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 2 Output 5V 15V 90 ~ 260 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VSBU-120-D515 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4.242 kV
Packaging
Box
Efficiency
80%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
PFC, Universal Input
Number of Outputs
2
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 260 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 2
15V
Standard Number
55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
15 A
Minimum Load Required
No
Current - Output 2
6 A