VMS-550C-27-CNF
DigiKey Part Number
179-VMS-550C-27-CNF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-550C-27-CNF
Description
AC/DC CONVERTER 27V 551W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 27V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VMS-550C-27-CNF Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
93.5%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.12" L x 3.39" W x 1.69" H (130.0mm x 86.0mm x 43.0mm)
Voltage - Output 1
27V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Current - Output 1
20.4 A