VHK50W-Q24-S5
DigiKey Part Number
179-VHK50W-Q24-S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHK50W-Q24-S5
Description
DC/DC CONVERTER 5V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 5V 10A 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VHK50W-Q24-S5 Models
Category
Voltage - Output 1
5V
Manufacturer
Bel Power Solutions
Current - Output (Max)
10A
Series
Power (Watts)
50W
Packaging
Box
Efficiency
79%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V