VHB100W-Q24-S15
DigiKey Part Number
179-VHB100W-Q24-S15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHB100W-Q24-S15
Description
DC DC CONVERTER 15V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 6.7A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VHB100W-Q24-S15 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Efficiency
86.5%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
UL
Current - Output (Max)
6.7A
Standard Number
Power (Watts)
100 W