PYB10-Q24-S24-DIN
DigiKey Part Number
179-PYB10-Q24-S24-DIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYB10-Q24-S24-DIN
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 10W
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 416mA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PYB10-Q24-S24-DIN Models
Category
Voltage - Output 1
24V
Manufacturer
Bel Power Solutions
Current - Output (Max)
416mA
Series
Power (Watts)
10W
Packaging
Tray
Efficiency
85%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Input Type
DC
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 0.87" H (76.0mm x 31.5mm x 22.2mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
EN
DC Voltage - Input (Min)
9V
Standard Number
55024; 55032 Class A
DC Voltage - Input (Max)
36V