PQAE50-D24-S24-D is out of stock and backorders are currently unavailable.
Bel Power Solutions
In Stock: 50
Bel Power Solutions
In Stock: 36
Datasheet
In Stock: 65
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 2.083A 18V - 36V Input
PQAE50-D24-S24-D
DigiKey Part Number
179-PQAE50-D24-S24-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQAE50-D24-S24-D
Description
DC-DC ISOLATED, 50 W, 18~36 VDC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PQAE50-D24-S24-D Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
91%
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.46" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
2.083A
Base Product Number
Power (Watts)
50 W