PDQE15-Q24-S3-U
DigiKey Part Number
179-PDQE15-Q24-S3-U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDQE15-Q24-S3-U
Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 13W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 3.3V 4A 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDQE15-Q24-S3-U Models
Category
Current - Output (Max)
4A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
13W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
88%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.17" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
3.3V