DQM1-24-S15-S
DigiKey Part Number
179-DQM1-24-S15-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DQM1-24-S15-S
Description
DC-DC ISOLATED, 1W, 21.6~26.4 VD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 67mA 21.6V - 26.4V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DQM1-24-S15-S Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
88%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
21.6V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.6mm x 6.0mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
26.4V
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
67mA