DQM1-12-S12-S
DigiKey Part Number
179-DQM1-12-S12-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DQM1-12-S12-S
Description
DC-DC ISOLATED, 1W, 10.8~13.2 VD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 84mA 10.8V - 13.2V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DQM1-12-S12-S Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
10.8V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.6mm x 6.0mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
13.2V
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
84mA