DQD50-24-S12-T
DigiKey Part Number
179-DQD50-24-S12-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DQD50-24-S12-T
Description
DC-DC ISOLATED, 50W, 9~36 VDC IN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 4.167A 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DQD50-24-S12-T Models
Category
Power (Watts)
50W
Manufacturer
Bel Power Solutions
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Efficiency
92%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
4.167A