DQD20-24-S24-DIN
DigiKey Part Number
179-DQD20-24-S24-DIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DQD20-24-S24-DIN
Description
DC-DC, ISOLATED, 20 W, 9~36 VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 1.111A
Category
Power (Watts)
27W
Manufacturer
Bel Power Solutions
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tray
Efficiency
89%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Input Type
DC
Features
Remote On/Off
Size / Dimension
0.88" L x 1.24" W x 2.99" H (22.4mm x 31.5mm x 76.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
9V
Approval Agency
CE, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
36V
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.111A