0AKNBK175-BB
DigiKey Part Number
5923-0AKNBK175-BB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AKNBK175-BB
Description
FUSE 175A 500V STUD MNT
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
175A 500 VDC Fuse Rectangular Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Applications
Electrical, Industrial
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Part Status
Active
Package / Case
Rectangular, Blade
Mounting Type
Bolt Mount
Size / Dimension
1.929" L x 0.866" W x 0.984" H (49.00mm x 22.00mm x 25.00mm)
Fuse Type
Rectangular
Melting I²t
5970.0
Current Rating (Amps)
175A