WLF12PXRGB900SQP
DigiKey Part Number
2170-WLF12PXRGB900SQP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLF12PXRGB900SQP
Description
FLEXIBLE STRIP LIGHT, 900MM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
90lm Red, 165lm Green, 30lm Blue
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Temperature - Test
25°C
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V Red, 12V Green, 12V Blue
Packaging
Bulk
Current - Max
600mA Red, 600mA Green, 600mA Blue
Part Status
Active
Viewing Angle
120°
Type
LED Module
Features
Dimming, IP66, IP67, IP69K, With Connector
Color
Red, Green, Blue (RGB)
Size / Dimension
925.00mm L x 12.80mm W
Wavelength
618nm Red, 520nm Green, 464nm Blue
Height
6.40mm