WLA-2W360X180DQ
DigiKey Part Number
2170-WLA-2W360X180DQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLA-2W360X180DQ
Description
WLA AREA WORK LIGHT; DIMENSIONS:
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White, Cool 14.17" (360.0mm) 12 ~ 30VDC Flat, Clear
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WLA-2W360X180DQ Models
Category
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Features
Dimmable
Series
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Packaging
Bulk
Termination Style
Connector (M12)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Illumination Color
White, Cool
Ingress Protection
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Luminous Flux
3200lm
Lens Type
Flat, Clear
Length
14.17" (360.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
7.09" x 1.02" (180.0mm x 25.8mm)