LTF12IC2LDQ
DigiKey Part Number
2170-LTF12IC2LDQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTF12IC2LDQ
Description
SENSOR OPTICAL 3-30CM ANALOG
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optical Sensor 1.97" ~ 472.44" (5 ~ 1200cm) Analog Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTF12IC2LDQ Models
Category
Output Type
Analog
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Voltage - Supply
12V ~ 30V
Series
Current - Supply
85 mA
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Part Status
Active
Base Product Number
Sensing Distance
1.97" ~ 472.44" (5 ~ 1200cm)