BF1801L-024
DigiKey Part Number
2170-BF1801L-024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF1801L-024
Description
RELAY POSITIVELY GUIDED 18AMP BF
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B) 18 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Features
Auxiliary Contacts
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Coil Voltage
24VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Contact Form
4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Operate Time
58 ms
Contact Rating (Current)
18 A