BP3.6-12-T1
DigiKey Part Number
BP3.6-12-T1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BP3.6-12-T1
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 3.6AH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 V Sealed Lead Acid (SLA, VRLA) Battery Rechargeable (Secondary) 3.6Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
5.33" L x 2.70" W x 2.42" H (135.5mm x 68.5mm x 61.5mm)
Series
Termination Style
Spade, .187" (4.7mm)