A-TB508-TJ13D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
WEC
In Stock: 285
In Stock: 0
In Stock: 277
In Stock: 84
Image for A-TB508-TJ13D is not available
A-TB508-TJ13D
DigiKey Part Number
A-TB508-TJ13D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-TJ13D
Description
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM
Detailed Description
13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Plug, Female Sockets
Number of Positions
13
Screw Size
M3
Positions Per Level
13
Torque - Screw
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
7-8mm
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material
Phosphor Bronze
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Thermoplastic
Termination Style
Screw
Insulation Height
0.594" (15.09mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number
Current - UL
20 A