A-TB500-TK06SB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for A-TB500-TK06SB is not available
A-TB500-TK06SB
DigiKey Part Number
A-TB500-TK06SB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-TK06SB
Description
TERM BLK 6POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
A-TB500-TK06SB Models
Category
Wire Gauge
12-22 AWG
Manufacturer
Assmann WSW Components
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Packaging
Bulk
Color
Gray
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
6
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Pitch
0.197" (5.00mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
10 A
Screw Thread
M2.5
Voltage
300 V