A-TB500-OQ17CV is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for A-TB500-OQ17CV is not available
A-TB500-OQ17CV
DigiKey Part Number
A-TB500-OQ17CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-OQ17CV
Description
TERM BLOCK HDR 17POS 5MM
Detailed Description
17 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-OQ17CV Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
17
Positions Per Level
17
Contact Material
Copper
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Insulation Height
0.472" (12.00mm)