A-TB381-OQ10CV is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 299
Phoenix Contact
In Stock: 50
Phoenix Contact
In Stock: 245
Amphenol PCD Shenzhen
Amphenol Anytek
On Shore Technology Inc.
In Stock: 152
Image for A-TB381-OQ10CV is not available
A-TB381-OQ10CV
DigiKey Part Number
A-TB381-OQ10CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB381-OQ10CV
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 3.81MM
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB381-OQ10CV Models
Category
Current - UL
10 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
10
Positions Per Level
10
Contact Material
Copper
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.362" (9.20mm)