LCM1500Q-T-4
DigiKey Part Number
454-1544-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCM1500Q-T-4
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1500W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
91%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Type
Front End
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
10.00" L x 5.20" W x 2.43" H (254.0mm x 132.0mm x 61.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
BSMI, CB, CCC, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
67 A